60V~400V 5kW Bidirectional DCDC Isolated Power Module IBDC10050 (V2.0)
📘 Data Download Operate
Imax product Selection Manual 2025 (PDF) Download
Imax Power Integrated Energy Storage System Product Selection Manual(PDF) Download
📞 Contact (Get a Quote)
WhatsApp
Click to initiate quick communication
Email
SendEmail
QR code WhatsApp QR Code
描述
⚡ IMAXPOWER Bi-Directional DC-DC Converter Module
🌐 Typical Applications
💨
Fuel Cell Power
☀️
PV & Energy Storage
🚗
V2G & EV Charging
🏭
Energy Storage System
♻️
Battery Second-use
✨ Key Features & Advantages
  • ✅ Dual modes: Charging & Discharging
  • ✅ CAN bus & RS485 communication
  • ✅ 19-inch rack-mount design
  • ✅ LED alarm & fault indication
  • ✅ Full digital control & multi-protection
  • ✅ Compliance: GB/T 34120, GB/T 34133, UL1973, UL9540
🔌 Electrical Topology & Working Mode
Battery Side (30~100Vdc) ⇄ Bi-Directional DC-DC Module ⇄ DC Bus (200~420Vdc)
Bi-directional energy flow: Charging from DC bus to battery; Discharging from battery to DC bus.
📊 Specifications
Item Parameter Value
Charging: DC Bus Side
DC Bus Voltage Range 200 ~ 420Vdc
DC Bus Max Current 17A max
Charging: Battery Side
Battery Voltage 30~100Vdc
Battery Rated Current 105A Max
Battery Rated Power 5kW
Battery Efficiency 94% Max
Discharging Mode
Discharge Max Current 105A Max
Discharge Rated Power 5kW
Protection & Environment
Protection OV / OC / SC / OT Built-in
Environment Operating Temp -40℃ ~ +60℃
Mechanical Dimensions 220*84*400mm